TENTO BLOG NENÍ O STMÍVÁNÍ, JSOU ZDE POUZE KNIHY, TOŤ VŠE, JÁ SAMA TWILIGHT NEMÁM ZROVNA V LÁSCE .... xD

Prosím pokud od tud budete něco kopírovat, tak uveďte zdroj, děkuji xD !

SEM TAM BY POTĚŠILY I NĚJAKÉ KOMENTÁŘE, VÍM ŽE NAPŘÍKLAD ČTETE TWILIGHT SÁGU, TAK SEM TAM NĚCO NAPIŠTE..... xD
Pokud je nějaký problém se zobrazováním stránek v rozcestnících nebo kdekoli jinde, ihned to prosím napište do nejnovějšího článku!!


REKLAMY;SB

stav blogu : pozastavený !!! a probíhá rekonstrukce

Obsah Tudorovců !!

28. února 2009 v 17:07 | Endersa |  Tudorovci
Vše o seriálu Tudorovci a kousek i o jejich opravdové historii. Více v celém článku...

HBO uvádí nový historický seriál oceněný 2 cenami EMMY a nominovaný na 2 Zlaté glóby.

Premiéra: v pátek 04. ledna ve 20:00


Vysílání: vždy dva díly za sebou každý pátek od 20:00 a 21:00

Na Nově každý pátek : 22:20

O SERIÁLU


Rozvedená, popravená, zemřela, rozvedená, popravená, přežila. Takový je osud šesti žen Jindřicha VIII., neblaze proslulého anglického krále (1491-1547), který vládl své zemi čtyřicet let a je považován za nejhanebnějšího z jejích panovníků. Počátečních deset bouřlivých let jeho vlády sleduje nový desetidílný seriál TUDOROVCI, který od 4. ledna každý pátek uvede HBO.


Jindřich (Jonathan Rhys-Meyers) usedá na trůn v devatenácti letech. Státní záležitosti ho moc nezajímají, a proto je raději přenechává v rukou mocného kardinála Thomase Wolseye (Sam Neill) a věnuje se svým "důležitějším" zájmům. Je to velmi zvláštní
situace pro ty, kdo patří ke královu nejbližšímu okruhu a chtějí si udržet panovníkovu přízeň - tedy pro samotného kardinála, Jindřichovu druhou ženu Anne Boleynovou (Natalie Dormer), budoucího katolického mučedníka Sira Thomase Morea (Jeremy Northam) a vévodu z Norfolku (Henry Czerny)…


Jindřich VIII. byl král, který hltal jídlo i ženy se stejnou nenasytností s jakou likvidoval ty, kdo mu zkřížili cestu. V historii bývá zobrazován jako tlustý muž s bezohlednými choutkami, jako monstrózní sobec, který vymýtil jakoukoliv tradici, pokud stála v cestě jeho ambicím. Ale to je jen polovina Jindřichova příběhu - a vypasený král zatemňuje pohled na přitažlivého mladého muže, který byl až doposud přehlížený. V seriálu Tudorovci jej tedy diváci uvidí jinak. Jako mladého, sexy, zajímavého, romantického a mnohem komplikovanějšího mladíka, než jak bývá obvykle zobrazován.


Irsko-kanadsko-americký seriál se letos natáčel v Irsku v produkci televize Showtime a je aktuálně nominovaný na dva Zlaté glóby v těch nejprestižnějších kategoriích: jako nejlepší dramatický seriál a za hlavní roli Jonathana Rys-Meyerse. Získal také dvě ceny Emmy - za nejlepší kostýmy a nejlepší hudební motiv úvodních titulků.


Jedinečnost projektu potvrzují mj. i slova kostýmní návrhářky Joan Beton: "Rozsah práce na kostýmech v seriálu Tudorovci nelze srovnávat s žádným celovečerním filmem. Oblékali jsme 105 ústředních postav a 1400 komparsistů - což je daleko více než při celovečerním snímku. Vytvořili jsme 5000 kostýmů. Jen samotný Jindřich jich má stovky!" Počet scén a ústředních postav staví seriál Tudorovci na zcela odlišnou úroveň od většiny dobových celovečerních filmů, o televizních seriálech ani nemluvě."
HERECKÉ OBSAZENÍ


JONATHAN RHYS MEYERS - král Jindřich VIII.


Narodil se v irském Dublinu, dnes žije v Londýně. Debutoval ve filmu Bezvýznamný muž a pak už hrál v mnoha dalších filmech Jeho partnery na place byli například Anthony Hopkins, Jessica Lange, Ewan McGregor… V roce 2006 získal Meyers Zlatý glóbus v televizní kategorii Hlavní role v miniseriálu nebo v celovečerním filmu za ztvárnění mladého Elvise Presleyho. Navíc k této poctě obdržel nominaci na Emmy. Objevil se také ve velkofilmu Olivera Stonea Alexander vedle Colina Farrella a Angeliny Jolie, v Jarmarku marnosti si zahrál s Reese Witherspoonovou, ve snímku August Rush s Terrence Howardem a Robinem Williamsem a v Mission Impossible III vedle Toma Cruise. Dnes je Meyers jedním z nejvyhledávanějších herců Hollywoodu.


Také na obrazovce má za sebou řadu významných projektů: Lev v zimě, The Tribe nebo Samson a Dalila a nyní Tudorovci.

SAM NEILL- kardinál Wolsey


Prvního zviditelnění i ocenění kritiky dosáhl díky rolím ve filmech Jurský park a Piano. K dalším úspěchům patří Jurský park II, Horizont událostí, Zaříkávač koní, Wimbledon a australský miniseriál Mary Bryant.
JEREMY NORTHAM - sir Thomas More

Debutoval snímkem Síť, často se objevoval v britských dobových filmech (Utajený případ, Ideální manžel, Enigma). Je také známý coby slavný filmový herec a zpěvák z oscarového snímku Gosford Park.

GABRIELLE ANWAR - princezna Markéta


Její filmové i televizní role se počítají na desítky. Ve snímku Vůně ženy hrála s Al Pacinem. Nezapomenutelný výkon podala jako královna Anna ve Třech mušketýrech vedle Charlieho Sheena a Keifera Sutherlanda. Ve volném čase píše scénáře a knížky pro děti.

NATALIE DORMER - Anne Boleynová


Má za sebou bohaté zkušenosti z britských divadelních scén a televizních seriálů. Na velkém plátně prorazila společně s Heathem Ledgerem v dobové komedii Casanova.

CALLUM BLUE - Anthony Knivert


Zkušený filmový i televizní herec pravidelně točí na obou březích Atlantiku. Ve Státech zaujal v seriálu Dead Like Me nebo v komediálním seriálu Related.
HENRY CAVILL - Charles Brandon


Objevil se v řadě filmů - Hrabě Monte Cristo, Hrad bude můj, Riding Hood, Hellraiser 8 - Pekelný svět, ve filmové adaptaci báje Tristan a Isolda. V současné době hraje po boku Roberta De Nira a Claire Danes v magicko-realistické fantasy Hvězdný prach.

MARIA DOYLE KENNEDY - Kateřina Aragonská


Na herecké kariéře má největší zásluhu především televize. Je také aktivní jako zpěvačka. S kapelou The Black Velvet Band nahrála dvě alba a vlastní sólovou desku s názvem Charm.
HENRY CZERNY - vévoda z Norfolku

Jeden z nejuniverzálnějších herců v Hollywoodu. Nedávno hrál po boku Steva Martina v komedii Růžový panter, spolu s Laurou Linney pak v úspěšném hororovém dramatu V moci ďábla.OBSAH DÍLŮ


Díl 1.


Král Jindřich VIII. kvůli zavraždění strýce vyhlásí válku Francii. Všichni s ním souhlasí, ale kancléř kardinál Thomas Wolsey má jiné cíle a také soukromý plán, ve kterém je jeho místo na papežském stolci. Wolsey ujistí francouzského velvyslance a biskupa Bonniveta, že válce se lze vyhnout. Zároveň získá sira Thomase Mora k vytvoření dohody, která zaručí v Evropě mír. Ve chvíli, kdy se Wolsey zabývá těhotenstvím královy milenky Alžběty Blountové, schyluje se na Jindřichově dvoře k revoltě, jelikož vévoda z Buckinghamu dává najevo, že právě on je právoplatným dědicem trůnu. Když Buckingham přistihne svou dceru v posteli s vévodou ze Suffolku, Jindřich odmítá nařídit jakýkoliv trest, pokud mladá žena neobviní vévodu ze znásilnění.


Jindřich se obává, že je královna Kateřina Aragonská prokletá, neboť ta mu nedokáže dát syna. Wolsey navrhuje schůzku na nejvyšší úrovni s francouzským králem, na níž bude podepsána dohoda o všeobecném a věčném míru. Přípravy k dohodě jsou v plném proudu a Wolseymu se dostává od Bonniveta ujištění, že příštím papežem bude. Mezitím se Buckingham, poté co mu Jindřich odmítl satisfakci, snaží získat velvyslance ve Francii sira Thomase Boleyna pro spiknutí s cílem získat vládu nad monarchií.


Ačkoliv je Kateřina vůči Francouzům podezřívavá a nesouhlasí s návrhem, aby jejich mladou dceru Marii zaslíbili coby budoucí manželku synovi francouzského krále, Jindřich odmítá učinit cokoliv, co by mohlo zhatit jeho cestu do Francie, kde má podepsat dohodu. Veškerá vyjednávání ohledně schůzky na nejvyšší úrovni dostává na starosti Boleyn, který se postará o to, aby jeho dcery Anna a Marie byly připraveny této příležitosti plně využít. Wolsey informuje Jindřicha o těhotenství lady Blountové a Buckingham začne spřádat plány na dosažení trůnu.


Díl 2.


Po příjezdu do Val D´Or na napjatě očekávanou schůzku na nejvyšší úrovni se Jindřich VIII. se svým doprovodem obdivují fantastickému pavilonu malovaných pláten, tzv. Paláci Iluzí, který Francouzi postavili pro tuto příležitost. Ačkoliv je smlouva u Jindřicha i u jeho bratrance Františka I. na prvním místě, každý si povšimne jejich soutěživosti, která vyplyne na povrch. Když Jindřich prohraje s Františkem v zápasnickém souboji, musí Wolsey vynaložit maximální úsilí, aby rozezlený panovník jednání neopustil. Poté co se Jindřich dozví, že byl španělský král Karel V. jmenován císařem Svaté říše římské, dává Wolseymu pokyny, aby začal s přípravami k dohodě o alianci, z níž bude Francie vyloučena. Jindřich však netuší, že by tato aliance mohla ohrozit kardinálův plán stát se papežem.


Díl 3.


Aby Jindřich připravil půdu pro vypovězení dohody s Francií a uzavřel spojenectví se synovcem své manželky císařem Karlem V., zve španělského vladaře a jeho vyslance do Anglie k prodiskutování budoucnosti. Zároveň přislíbí císaři svou devítiletou dceru Marii coby budoucí nevěstu. Navíc hodlá Jindřich utužit přátelství rozhodnutím, aby se jeho sestra princezna Markéta provdala za stárnoucího portugalského krále. Brandona jmenuje novým vévodou ze Suffolku a uloží mu, aby Markétu do Portugalska doprovázel. Přestože je královna Kateřina potěšena představou spojení své staré rodiny ve Španělsku s novou rodinou v Anglii, varuje vyslance před přílišnou důvěřivostí k intrikářskému kardinálovi Wolseymu. A zatímco se královna Kateřina pokouší přesvědčit krále Jindřicha o své věrnosti, Thomas Boleyn obratně vmanipuluje svou dceru Annu ke svedení krále.


Díl 4.


Princezna Markéta je při cestě do Portugalska, kde se má vdát za stárnoucího krále, svěřena do Brandonovy péče. Král Jindřich vybuchne hněvem nad reakcí Martina Luthera nad jeho pojednáním obhajujícím katolickou církev. Přicházejí dobré zprávy o tom, že Karel V. porazil Francouze v Itálii, Jindřicha však stále rozptyluje jeho rostoucí posedlost Annou Boleynovou, která si s ním vyhýbavě pohrává a odmítá jeho okázalé dary. Mezitím bývalý tajemník přichází ve vězení o rozum a nechává Wolseymu volnou ruku ke jmenování Thomase Cromwella coby jeho náhradníka. Thomas Boleyn informuje vévodu z Norfolku o kardinálových nečestných finančních praktikách.


Díl 5.


Jindřich se stále pokouší o získaní srdce Anny Boleynové, zároveň formálně uzná svého syna, kterého mu porodila Alžběta Blountová, a jmenuje ho vévodou z Richmondu a Somersetu. Alžběta zůstává klidná, když jí chlapce odvádějí, ale královnu Kateřinu zlomí, jakmile se dozví, že její dceru princeznu Marii posílají do Walesu, kde bude vyrůstat pod dohledem lady ze Salisbury. Jindřich je pobouřen zprávou o tom, že císař Karel V. propustil z vazby francouzského krále. Zdvojnásobí úsilí, aby Wolsey odsouhlasil jeho rozvod, přestože mu Anna Boleynová dává jasně najevo, že se nehodlá stát jeho milenkou. Mezitím v Portugalsku zemřel manžel princezny Markéty a Brandon požádá o vdovinu
ruku. Thomas Boleyn usiluje, aby jeho dcera Jindřicha svedla. Dostává také finanční příslib za své přátelství s císařem Karlem V.


Díl 6.


Ve chvíli, kdy Jindřich posílá Wolseyho s novou smlouvou do Paříže, Anna se pokouší pomoci svému otci a vévodovi z Norfolku tím, že do královy mysli zaseje semínko pochybnosti ohledně kardinálovy věrnosti. Wolseyho důvěryhodnost také zpochybňuje královna Kateřina. Podělí se s obavami španělskému vyslanci Mendozovi a požádá ho, aby se před Karlem V. zmínil o Jindřichových snahách rozvést se. Wolsey se vydává do Francie, ale jeho plány na jmenování papežem se hroutí. Mezitím se kvůli milostnému vztahu postaví královna Kateřina tváří v tvář Anně Boleynové. Zprávy o útěku papeže z vězení přimějí Cromwella, aby Jindřichovi navrhl vyslání soukromého vyslance do Itálie s žádostí o rozvod. Když Jindřich odmítne znovu zvážit Brandonovo vyhoštění, Thomas Boleyn a vévoda z Norfolku souhlasí, že budou obhajovat vévodu výměnou za jeho pomoc při podrývání Wolseyho autority.


Díl 7.


Anglii ohrožuje mor, na panství ve Warwickshire mu podléhá William Compton. Při večeři s králem a královnou v Hampton Court oznamuje Wolsey vyslání dvou právních zástupců do Oriveta, kde se chtějí pokusit obhájit Jindřichův rozvod před papežem v exilu Klementem VII. Do Whitehall Palace přichází Mendoza se šifrovaným vzkazem, z něhož je jasné, že Karel V. podpoří svou příbuznou královnu Kateřinu. Po Comptonově smrti truchlí jeho manželka Anna Hastingsová i jeho milenec, skladatel Thomas Tallis. Ve chvílích, kdy morová rána hrozí skoro všem, využívá Wolsey epidemie coby záminky, aby jeho nepřátelé, jako je vévoda z Norfolku, byli posláni daleko od Londýna.


Díl 8.


Wolsey uvítá příjezd papežského emisara kardinála Campeggia do Anglie. Jakmile se ale dozvídá o negativních stanoviscích církve ohledně Jindřichova rozvodu, varuje Campeggia před možnými následky. Campeggio je mužem kompromisu. Navrhuje přimět královnu Kateřinu vzdát se manželství a odejít do kláštera. Jakmile však kardinálové tuto žádost královně přednesou, Kateřina sdělí Campeggiovi, že se s Jindřichem rozvést nehodlá a chce, aby to věděla celá země. Cromwell se mezitím snaží přesvědčit Annu, aby přesvědčila Jindřicha přijmout učení Martina Luthera. Mendoza informuje Campeggia o Kateřinině oblíbenosti a zároveň o rostoucím nepřátelství vůči Wolseymu na Jindřichově dvoře.


Díl 9.


Katolickou církev ohrožuje náboženská revolta. Církevní projednávání Jindřichovy žádosti o rozvod pokračuje dál. Wolsey na Kateřinu vyvíjí tlak v soukromí a naléhá, aby se podřídila vůli manžela. Královna však stojí pevně za svým rozhodnutím a obviní kardinála, že podněcuje k rozvodu, aby získal moc a bohatství. Tentýž názor má vévoda z Norfolku a Boleyn. Wolseyho postavení nejbližšího Jindřichova rádce je v ohrožení. Posílá proto Thomase Mora na konferenci do Francie a nařizuje mu, aby utužil vztahy s Františkem I. a nedopustil usmíření se Španělskem. Zatímco se Markéta pokouší před Brandonem utajit vážnost své nemoci, Jindřich varuje kardinála Campeggia, že odpíráním souhlasu k rozvodu může zažehnout plameny revolty Martina Luthera.


Díl 10.


Po odchodu kardinála Wolseyho do exilu si chce král Jindřich upevnit moc jmenováním Brandona a vévody z Norfolku do předsednictví v královské radě. Nový králův kancléř sir Thomas More přijímá tvrdá opatření proti náboženským radikálům. Jindřich je přesvědčován Annou, aby zvážil přednosti učení Martina Luthera. Zvlášť když se v něm hovoří o panovníkových pravomocech, které ho staví nad všechny, včetně samotného papeže. Wolsey ještě nevzdal svůj boj a snaží se zalíbit Anně, aby opět získal Jindřichovu přízeň. Jindřich pověří Cromwella získat od předních evropských teologů kladné stanovisko ohledně jeho moci. Vévoda z Norfolku se trápí představou, že se mstivý Wolsey pokusí o návrat.

TVŮRCI


Michael Hirst - výkonný producent, tvůrce, scenárista


Scenárista Michael Hirst představil anglickou historii z nového a vzrušujícího pohledu už před pár lety ve scénáři veleúspěšného celovečerního filmu Královna Alžběta (1998) s Cate Blanchettovou v hlavní roli. Nyní svůj talent nasměroval k dynamickému portrétu královnina otce Jindřicha.


Napsal také scénáře k filmům Schůzka s Venuší, Blázni štěstěny nebo Podvodníci s Piercem Brosnanem v hlavní roli. Na seriálu Tudorovci pracoval rovněž jako producent.

Charles McDougal - režie 1. a 2. dílu


Charles McDougal pracoval na jedněch z nejúspěšnějších televizních seriálů za posledních dvacet let. Na svém kontě má kromě jiného seriály Zoufalé manželky a Sex ve městě a americkou verzi britského seriálu Kancl.

Steve Shill - režie 1., 3. a 4. dílu


Rodilý Londýňan žijící v současné době v Los Angeles se v letech 1980-1992 živil jako herec. Objevil se například ve filmu Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista a v řadě britských televizních produkcí včetně seriálu Inspektor Morse. Steve Shill vystudoval režijní kurs BBC a na svém kontě má kupříkladu režii u seriálů Řím, Sopránovi, Carnivale, Deadwood, Západní křídlo a Zákon a pořádek. Pracuje i jako scenárista a v roce 2006 byl nominován na cenu WGA za scénář k seriálu Deadwood.

Brian Kirk - režie 5. a 6. dílu


Brian Kirk žije v Armaghu v Severním Irsku. Po studiích na filmové škole v anglickém Bristolu pracoval pro britskou televizi a natočil řadu krátkých filmů. Jeden z nich se zalíbil řediteli hollywoodské kreativní agentury CAA. Na základě krátkého filmu Do Armed Robbers Have Love Affairs? mu byla nabídnuta režie oblíbeného dramatického seriálu společnosti Showtime - Brotherhood. Brian Kirk před nedávnem dokončil svůj celovečerní filmový debut - oceňovanou a kontroverzní studii náboženského fundamentalismu nazvanou Middletown.

Alison MacLean - režie 7. a 8. dílu


Kanaďanka Alison MacLean je váženou filmovou a televizní režisérkou. Poté co viděl její oceňovaný krátký film Kitchen Sink režisér Jonathan Demme, kontaktoval ji a nabídl jí, aby zrežírovala jednu z epizod k seriálu Subway Stories. Alison MacLean do dnešní doby natočila dva bizarní a dobře přijaté celovečerní filmy - Crush a Jesus´Son. Mezi její televizní režie patří práce na seriálech Carnivale a Homicide: Life on the Street. Alison MacLean mimo jiné režírovala i první dva díly seriálu Sex ve městě. Na svém kontě má i režii oblíbených hudebních klipů popové hvězdy Natalie Imbruglia.

Ciaran Donnelly - režie 9. a 10. dílu


Ciaran Donnelly se narodil v irském Dublinu. Pracoval převážně pro britskou a irskou televizi. Režíroval například seriály Cold Feet, Proof, Stardust a Donovan.


Historický dovětek k seriáluRod Tudorovců pocházel původně z Walesu (rodové jméno znělo Tewdur) a je připomínán už ve 13. století. V letech 1485 do 1603 byli Tudorovci anglickou královskou dynastií, nejvýznamnějšími panovníky mezi nimi pak Jindřich VII., Jindřich VIII. a Alžběta I. Zasloužili se o sjednocení země, zlikvidovali vnitřní spory a za jejich vlády se Anglie stala jednou ze světových mocností. Došlo také k náboženské reformaci a vzniku anglikánské církve.


Vzestup Tudorovců je spojený se jménem Owen Tudor. Velšský hrabě působil na dvoře krále Jindřicha V. V roce 1423 se po králově smrti oženil s královnou vdovou, Kateřinou z Valois, a měl s ní pět dětí. Nejstarší syn Edmund Tudor si vzal Margaretu Beafortovou z rodu Lancasterů. Tím se Tudorové dostali mezi nejvýznamnější anglickou šlechtu. Mladičká Margareta ve věku třináct let a několik měsíců po manželově smrti porodila v roce 1457 syna Jindřicha.


V té době, v druhé polovině 15. století, byla Anglie slabou zemí, vyčerpaná prohranou "stoletou" válkou s Francií. Navíc ji oslabovaly vnitřní spory a boje a válka dvou větví starého šlechtického rodu Plantagenetů - Lancasterů a Yorků. Podle jejich rodových znaků byla tato válka nazývaná "válkou červené a bílé růže". Tudorovci stáli logicky na straně Lancasterů. V rozhodující bitvě u Bosworthu 1485 zvítězil Jindřich, a protože byl po matce jediným potomkem Lancasterů, byl také jediným kandidátem na krále. Do karet mu hrál rovněž fakt, že ve válce byla vyvražděna téměř veškerá stará šlechta. Zanedlouho, aby znesvářené strany smířil, pojal za choť Alžbětu z Yorku a definitivně ukončil dlouholetou válku dvou růží. Jako Jindřich VII. vládl téměř čtvrt století. Zemi vrátil ekonomickou stabilitu, podporoval rozvoj měst, obchod a mořeplavbu.


Po Jindřichu VII. měl původně nastoupit jeho prvorozený syn Arthur, ale zemřel. Nástupnictví spadlo do klína Jindřichovi VIII. Byl to pohledný a urostlý mladík. Původně se počítalo s jeho církevní kariérou, a tak byl velmi vzdělaný. Ovládal latinu, francouzštinu, italštinu, studoval hudbu, teologii, byl velmi zbožný. Horlivý katolík byl za svůj protireformační spis oceněn papežem titulem "obránce víry".


V roce 1509 ve svých osmnácti letech nastoupil na trůn. Za manželku dostal ženu zemřelého bratra, španělskou infantku Kateřinu Aragonskou. Musela pár let čekat, než Jindřich dospěl - byla o šest let starší. Měli spolu šest dětí, přežila však jediná dcera Marie (1516), pozdější anglická královna.


Když Jindřich pochopil, že dědice po meči se nedočká, rozhodl se Kateřiny zbavit. Požádal papeže o rozvod, ale ten odmítl. Doma si ale král snadno zařídil, že parlament prohlásil jeho svazek za neplatný, a tajně se oženil s novou láskou, anglickou šlechtičnou Annou Boleynovou, v té době už těhotnou. Další události měly rychlý spád. Následovala papežova klatba a vyloučení Jindřicha z církve. Králova reakce byla obdobná - zrušil katolickou církev a vyhlásil svou vlastní. Hlavou nové anglikánské církve se stal on sám. Odpůrci nové víry, zejména mniši a kněží, byli popraveni, kláštery vyvlastněny.


Anna porodila Jindřichovi dceru Alžbětu (1533), budoucí anglickou královnu. Druhý syn zemřel při porodu. Po třech letech manželství byla Anna obviněna z cizoložství, z velezrady a popravena. Prý intriky na královském dvoře…


Vzápětí si Jindřich vzal svou sestřenici Jane Seymourovou. Po roce mu dala pozdějšího anglického krále Eduarda VI. (1537), porod ale nepřežila. Po její smrti král dlouho a opravdově truchlil.


Všechna další Jindřichova manželství byla už bezdětná.


Politický sňatek s německou šlechtičnou Annou de Cleve, neboli Annou Klevskou také nebyl šťastný. Anna na obraze, který Jindřich dostal, byla možná zajímavá, realita ovšem byla strašná. Anna se králi Anglie vůbec nelíbila, byla vlastně ošklivá. Navíc neuměla slovo anglicky. Manželství nebylo nikdy naplněno a brzy skončilo rozvodem. Anna se po rozvodu domů nevrátila a svůj život dožila v pohodlí u dvora a na zámku v Richmondu. Když se naučila řeč, často se s Jindřichem dobře pobavila. Její drobná neřest, popíjení alkoholu, na tom nic neměnilo.


Ještě v době manželství s Annou Klevskou byl už Jindřich zamilovaný do jedné z jejích dvorních dam, devatenáctileté Kateřiny Howardové. Král chtěl dalšího mužského potomka, byl už ale starý a nemocný. Říkalo se, že vypadá jako brambor. Měl problémy s motorikou, přestávaly mu sloužit nohy. Mnoho lidí vědělo, že Kateřina není žádné neviňátko, Jindřich ovšem nikoli. Po roce se přišlo na cizoložství a následovala poprava. Z krále se po nevěře milované ženy stal stařec. Nikdo už nevěřil, že by se mohl oženit ještě jednou. Ale stalo se… Kateřina Parrová si Jindřicha vzala v roce 1543. Krále přežila. Ostatně, měla s muži zkušenosti, byla čtyřnásobná vdova. Jindřich VIII. zemřel v pětapadesáti letech jako nemocný stařec.

Zajímavosti ze statistiky


Jindřich VIII. nechal popravit 2 královny, 2 kardinály, 2 arcibiskupy, 18 biskupů, 132 opatů, 500 převorů, nezjistitelný počet řeholníků, 38 doktorů teologie a práv, 12 vévodů a hrabat, 164 šlechticů, 153 měšťanů a 110 prostých žen. Kromě jiných také filosofa Thomase Mora, svého někdejšího kancléře.

Jindřich měl oficiálně řadu milenek. Z těch známějších k nim patřily: Anna Hastingsová (skončila v klášteře), Jane Popincourtová (když se jí král nabažil, odcestovala do Francie), Bessie Blountová (měla s Jindřichem nemanželského syna Henryho Fitzroye a Jindřich ji vdal za kancléře), Marie Boleynová (promiskuitní sestra druhé Jindřichovy ženy Anny, její dvě děti nikdy Jindřich za své neuznal), Madge Sheltonová (sestřenice Anny Boleynové).


*


Po Jindřichově smrti "vládl" jeho syn Eduard VI. Za devítiletého chlapce rozhodovali jeho regenti. Ještě než dospěl, zemřel na tuberkulózu. Po něm se vlády ujala jeho nevlastní sestra Marie (z manželství Jindřicha a Kateřiny Aragonské), zvaná též "krvavá". Zuřivá katolička se pokusila vrátit Anglii katolickou víru. Zemřela po pěti letech vlády.


A pak už přišla další skvělá "tudorovna", Alžběta I., dcera Jindřicha a Anny Boleynové, jedna z nejvýznamnějších postav na anglickém královském dvoře. Její vládnutí je nazýváno "zlatým alžbětinským věkem". Protože se odmítla provdat, byla také označována jako "panenská královna", byť historické prameny hovoří o téměř desítce milenců.


Dokázala odvrátit občanskou válku mezi katolíky a protestanty. Opírala se o střední vrstvy. Schopné povyšovala do šlechtického stavu. Podporovala podnikání. Zvítězila v námořní válce mezi Španělskem a Anglií a její chráněnec a pirát, později dokonce sir, Francis Drake, jí pomohl vybudovat námořní loďstvo a proniknout do světových moří. Alžběta rovněž začala s kolonizací zámořských území v jižní Asii a v severní Americe. Jejím jménem (panenská královna - viržin queen) byla pojmenována americká Virginie.


V časech její vlády definitivně pronikla do Anglie renesance a myšlenky humanismu. K nejvýznamnějším osobnostem doby patřili například filosof Francis Bacon, básník a překladatel Christopher Marlowe nebo dramatik William Shakespeare. Zemřela roku 1603 ve věku sedmdesáti let a po ní se vlády v Anglii ujali skotští Stuartovci.


Kontakty


Oficiální stránka HBO: www.hbo.cz


Oficiální stránka seriálu Tudorovci: http://www.sho.com/site/tudors


Fotografie ke stažení: www.hbo.cz/info: uživatelské jméno: cz, heslo: hbocz

Mediální servis:


2media.cz, s.r.o.
Pavlína Fechterová, pavlina@2media.cz


Naďa Machková, nada@2media.cz


Veronika Machková, veronika@2media.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Upíři nebo vlkodlaci ?

Upíři !!!
Vlkodlaci !!!

Komentáře

1 Iva.BenNy .:LoveSB:. Iva.BenNy .:LoveSB:. | Web | 2. června 2009 v 18:49 | Reagovat

Poctivě jsem to sledovala xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Bolest duše je mnohdy horší než bolest těla.........

BOJUJI ZA PRÁVA GUMOVÝCH MEDVÍDKŮ !!!!

desing by me .... 26.6.10